Google YÖNETİMİ Nedİr ?

Google My Business, Google tarafından işletmelere sunulan, insanların işletmeleri daha kolay bulabilmeleri, işletme ile ilgili detaylara (çalışma saatleri, adres, mekan içi ve dışı görüntüler, müşteri yorumları ve benzeri) ulaşıp görüşlerini paylaşabilmelerini sağlayan bir Google servisidir.

Google Arama ve Haritalar servislerine entegre yapısıyla kullanıcılar ve işletme tarafından eklenen / yönetilen bilgiler işletme aramalarında listelenir ve raporlanır. Bu işlemler için işletmenin kaydının oluşturulması gerekir.

İşletmelerin Google My Business kullanımıyla elde edecekleri faydaları özet bir liste olarak aktarmak gerekirse;

  • 1- İşletme araması gerçekleştiren ve işletme hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isteyen kullanıcılar işletmenin sunduğu hizmet ve ürünler hakkında doğrdan deneyim öncesinde bir bilgiye sahip olacakları için kısa sürede işletme ile temasa geçmekte, ürün ve hizmetlerden faydalanmaktadır.

  • 2- İşletme kaydını oluşturan firmalar kullanıcılar tarafından diğer işletmelere göre daha profesyonel ve güvebilir bir algı oluşturmaktalar.

  • 3- İşletme bilgileri (telefon, e-posta, web adresi, yol tarifi vb.) Google Haritalar ve Google Aramalar’da görüntülendiği için potansiyel müştelerilerin işletme ile temasa geçmeleri daha kolay olmaktadır.

  • 4- Müşteri geri bildirimleri takip edilebilir ve cevaplanabilir. Bu sayede hizmet kalitesini artırmak, olası bir olumsuz deneyimi olumlu bir deneyime dönüştürmek mümkün hale gelmektedir.

  • 5- İşletmeler çeşitli fotoğraflarla ziyaretçilere işletmenin bulunduğu mekan ile ilgili daha detaylı bilgiler aktarabilmektedir. Fotoğrafları olan işletmeler Google Haritalar’da %42 daha fazla yol tarifi, web sitelerine de %35 daha fazla tıklama almaktadır. Bu sayede daha fazla ziyaretçi / müşteri elde etmek mümkün hale gelmektedir.

  • 6- İşletme araması gerçekleştiren kullanıcıların hangi kanallardan ve hangi konumdan nasıl ulaştıkları hakkında bilgiler My Business hesabı üzerinden takip edilebilmektedir. Bu sayede potansiyel müşteriler hakkında konum ve kanal odaklı stratejiler oluşturmak mümkün hale gelmektedir.